Bez kategorii

Budowa Wędzarni Drewnianej – Krok po kroku

Wędzarnia drewniana

Jak zbudować własną wędzarnię?

Doskonały smak wędzonek to coś, co ucieszy niejednego smakosza. Rynek spożywczy oferuje szeroką gamę produktów wędzonych, takich jak wędliny, sery czy ryby. Każdy ma do nich dostęp i bez problemu może je zakupić. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że często nie do końca znamy skład oferowanych produktów, najtrafniejszym wyborem jest samodzielne wędzenie. Z poniższego artykułu dowiesz się jak wygląda budowa wędzarni drewnianej, która jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników wędzenia własnej żywności.

Budowa Wędzarni

Wędzarnia Drewniana – Zacznijmy od Projektu

Aby zacząć przygodę z wędzeniem, musimy w pierwszej kolejności mieć wędzarnię. Na rynku dostępne są różne modele, drewniane, metalowe czy z elementami betonowymi. Zakup to w istocie bardzo prosta sprawa, natomiast wykonanie jej samodzielnie jest niesamowicie satysfakcjonujące, wciągające.

Decydując się na stworzenie wędzarni swoimi siłami, musimy zacząć od jej projektu. Nie chodzi tutaj jedynie o sam kształt wędzarni, ale również takie zagadnienia jak miejsce jej umiejscowienia, użyty materiał czy pojemność.

Miejsce, które wybieramy do umiejscowienia wędzarni powinno być równe, przestronne i łatwo dostępne. W przypadku wędzarni drewnianej, która z reguły jest mobilna, miejsce możemy zmieniać wedle swoich aktualnych potrzeb.

Budowa Wędzarni Drewnianej: Materiały

Zabierając się do produkcji wędzarni, ważnym elementem jest materiał, którego użyjemy. Wybierając drewno do budowy wędzarni przydomowej, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Sukces w dużej mierze zależy od jakości drewna, jakie zastosujemy w swojej wędzarni. Najważniejsze to pamiętać, aby zdecydować się na drewno suche i dobrego gatunku.

Przepalanie Wędzarni

Następnie, ważnym procesem jest tzw. przepalanie wędzarni. Jest to przepalanie pustej komory przez kilka godzin. Pozbawiamy w ten sposób nowej wędzarni wszelkich zanieczyszczeń i zapachów, dosuszamy drewno i poznajemy własną wędzarnię. Tego typu procedura daje gwarancje długiego i sukcesywnego używania wędzarni.

Budowa Wędzarni Drewnianej: Komora Wędzarnicza

Wędzarnia drewniana składa się z komory wędzarniczej z drewna, komina i paleniska. Wykonanie komory wędzarniczej z drewna polega na zbiciu z desek dużej skrzynki, wyposażonej wewnątrz w poprzeczki do wieszania żywności, a na zewnątrz szczelne drzwiczki.

Musimy połączyć ze sobą deski, by stworzyły wszystkie sześć ścian skrzynki. Łączymy je za pomocą kantówek. Między deskami układamy pakuły lniane, które uszczelnią skrzynię komory wędzarniczej.

Budowa wędzarni

Montaż Kominów i Drzwiczek

W górnej części wycinamy okrągły otwór i montujemy rurę odpływową o średnicy 5-10 cm. W dolnej wycinamy otwór pod komin i montujemy kolanko z kołnierzem. Oba elementy najlepiej zamocować wkrętami. Następnie łączymy dwie boczne, górną, dolną i tylną ścianę komory, wkręcając wkręty w kantówki.

Budowa Wędzarni

Następnie, w przedniej ścianie montujemy drzwiczki. Mogą być one wykonane z drewna, ale najlepszym wyborem będą drzwiczki metalowe. W około otworu drzwiczek można przykręcić kantówki wzmacniające.

Budowa Wędzarni Drewnianej: Ozdoby i Finalizacja

Front wędzarni możemy zrobić według własnego pomysłu, bardziej lub mniej ozdobny. Z pewnością ozdobne zawiasy czy okucia dodadzą wędzarni charakteru i niepowtarzalności. Całość stawiamy na podstawie i łączymy z paleniskiem. Podstawa oczywiście musi być metalowa, aby chronić wędzarnię przed spłonięciem.

Budowa Wędzarni Ogrodowej

Ważnym elementem w wędzarni jest również deflektor. Jest to blaszka na stopkach lub z wygiętymi rogami, która ustawiamy na wlocie dymu do komory. Jego budowa jest konstrukcyjnie banalna, jednakże spełnia bardzo istotną rolę. Powoduje idealną cyrkulację dymu w komorze wędzarniczej, dzięki czemu wędzonki są równomiernie uwędzone.

Czy to wędzarnia drewniana w kształcie sześcianu czy z beczki, samodzielnie wykonana, z pewnością cieszy jeszcze bardziej. Mając na uwadze efekt końcowy i możliwość delektowania się swojskimi wyrobami, warto poświęcić czas na samodzielną budowę wędzarni drewnianej ogrodowej.

Jeśli marzysz o delektowaniu się wspaniałymi wędzonymi potrawami, ale nie masz czasu ani umiejętności, by samodzielnie zbudować wędzarnię drewnianą, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Gotowe wędzarnie drewniane dostępne są już od kilkuset złotych w różnych rozmiarach i konfiguracjach.

W sklepie producenta wędzarni marki Herborg znajdziesz szeroki asortyment gotowych wędzarni, które spełnią Twoje oczekiwania i pozwolą Ci cieszyć się wspaniałymi wędzonymi potrawami w zaciszu własnego ogrodu.

https://www.herborg.pl/wedzarnie/wedzarnie-drewniane/